fbpx
Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

JAK BYŁO NA WARSZTATACH Z REDAKTOREM Z ELLE?

Bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że w ramach Lodz Young Fashion odbędą się warsztaty z dziennikarstwa modowego poprowadzone przez szefa działu mody miesięcznika ,,Elle”, Marcina Świderka – każda okazja do poszerzania wiedzy jest bezcenna. Jesteście ciekawi czego dowiedziałam się podczas spotkania?

Elle

Elle

Zacznę od tego, że Marcin Świderek bardzo się zdziwił, że liczna grupa stawiła się na warsztatach z dziennikarstwa modowego. ,,Wiecie, że to warsztaty z dziennikarstwa, a nie ze stylizacji?” – upewniał się redaktor Świderek, który spotkanie rozpoczął od podzielenia się z nami kulisami pracy w redakcji ,,Elle”. Opowiedział m.in. o tym z jakim wyprzedzeniem przygotowywany jest numer i na jakiej podstawie dobierane są materiały. Przedstawiając np. sylwetkę projektanta lub fotografa powinniśmy odnosić się do bieżących okoliczności – np. rocznicy, wystawy, wydania albumu etc. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jakie obowiązki spoczywają na pracownikach redakcji ,,Elle”. Wśród nich znajduje się m.in. uczestniczenie nie tylko w pokazach ale też w śniadaniach prasowych i wyjazdach organizowanych przez sponsorów i partnerów ,,Elle”, czego kulisy można podglądać na Instastory magazynu. Marcin podzielił się też z nami wrażeniami ze swoich niedawnych wywiadów z Tommym Hilfigerem i Cindy Crawford.

Elle

Elle

Których dziennikarzy modowych warto czytać?

Jakich dziennikarzy modowych znacie – zapytał redaktor Świderek. Tu zaczęłam wymieniać nazwiska polskich redaktorów, po czym wspólnie spisaliśmy listę, na której znaleźli się m.in. Karolina Sulej, Janusz Noniewicz, Marcin Różyc, Maja Chitro i Gabrysia Czerkiewicz. Szef działu mody ,,Elle” podpowiedział, że warto dobrych wzorców poszukać wśród zagranicznych dziennikarzy i zaglądać na strony takie jak vogue.combusinessoffashion.com, a także na witryny New York Timesa, The Guardian i Independent i być na bieżąco z recenzjami z pokazów takich redaktorów jak Suzy Menkes, Tim Blanks, Sara Mower, Nicole Phelps.

Elle

Skąd czerpać inspiracje?

Współpracując z różnymi redakcjami i firmami muszę co miesiąc przedstawiać im propozycje tematów, o których później piszę artykuły, bardzo interesowało mnie zatem skąd pomysły na teksty czerpią redaktorzy ,,Elle”. Okazuje się, że często zaglądają na strony models.comfashionista.com thecut.com. Prowadzący zarekomendował też korzystanie z aplikacji Vogue Runway, aby mieć bieżący dostęp do newsów i zapisanie się do newslettera Business of Fashion. Na stronie models.com redaktor Świderek polecał zwłaszcza sekcje campaigns oraz covers. Śledząc je można przyjrzeć się trendom wykorzystywanym w reklamach i podchwytywanym przez magazyny.

Elle

Podczas warsztatów zmierzyliśmy się również z zadaniem, które polegało na przygotowaniu tematów do magazynu, przypisując je do kategorii: zjawisko, reportaż i trendy.

Elle

Jak napisać dobrą recenzję z pokazu?

To zagadnienie redaktor Świderek zostawił na koniec warsztatów i ono właśnie zainteresowało mnie najbardziej. Oprócz tego, że zdarzało mi się recenzować już całkiem sporo pokazów mody, podczas studiów (teatrologia) ćwiczyliśmy na zajęciach warsztat recenzowania spektakli i później przez jakiś czas pisałam recenzje sztuk dla różnych redakcji. Najbliższym mi gatunkiem dziennikarskim poza wywiadem jest felieton, dlatego moje recenzje zawsze były pełne osobistych spostrzeżeń i odniesień do emocji, co nie zawsze spotykało się z aprobatą. Tymczasem, ku mojej uciesze, okazało się, że intuicja pchała mnie w dobrym kierunku, bowiem szef działu mody ,,Elle” twierdzi, że nie powinno się rozpoczynać recenzji od oceny kolekcji, lecz właśnie np. od przywołania zdarzenia, które miało miejsce przed rozpoczęciem pokazu (w drodze na niego), opisu atmosfery lub przyjrzenia się gościom, a dopiero później należy przejść do szczegółowego opisu sylwetek z wybiegu.

Elle

A Wy uczestniczyliście kiedyś w podobnych warsztatach i czy wybralibyście się na nie, gdybyście mieli taką możliwość?

Elle

KOSZULA VINTAGE, ZEGAREK OMEGA

Elle

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MOIMI WYWIADAMI POD PRETEKSTEM MODY I POLUB VAN DER BLAAST NA FACEBOOKU!

29 Responses
 • Tom Tasty
  12 listopada 2017

  Dobry pomysł – uczyć się warsztatu od dziennikarzy z mediów klasycznych.

 • Marheri Crafts
  12 listopada 2017

  Moda to nie jest mój konik, ale sama bym chętnie wybrała się na takie warsztaty! 🙂

 • ANIA
  12 listopada 2017

  Pani Różo jaką Pani skończyła szkole związana z ubiorem czy stylizacja czy była to szkoła artystyczna ASP w Łodzi?Kto był Pani mentorem i uczył Pani warsztatu stylizacji?pozdrawiam Ania

  • Róża
   12 listopada 2017

   Łódź stoi modą, więc zdobywałam doświadczenie w praktyce. Najpierw byłam asystentką projektantki, pracowałam m.in. przy sesjach zdjęciowych, a później przy filmach i reklamach itd. Nie ma raczej studiów związanych ze stylizacją, ewentualnie weekendowe kursy. Pozdrawiam ciepło, R.

 • Blog Rudej Dziewczyny
  12 listopada 2017

  Bardzo chętnie wybrałabym się na takie warsztaty! A nauka od profesjonalistów jest tym, co może nas spotkać najlepszego.

 • Maciej Wojtas
  13 listopada 2017

  Kompletnie nieznany mi temat, ale z chęcią dowiedziałbym się paru rzeczy na temat pisania o modzie.
  To ogromna nisza (dla copywriterów).

 • Elżbieta Sawicka
  13 listopada 2017

  ale fajne warsztaty. Sama bym się na takie wybrała, żeby zobaczyć, jak wygląda przygotowanie magazynu od kuchni. Dzięki, że nam to trochę przybliżyłaś. Piękna pasja

 • Aneta
  13 listopada 2017

  super 🙂

 • gwiazdkablogAgata
  13 listopada 2017

  Ładny pierścionek

  • Róża
   13 listopada 2017

   dzięki!

 • Agata
  13 listopada 2017

  Ładny pierścionek

 • parisbymoni
  13 listopada 2017

  Takie warsztaty musza byc swietne!

 • Mirka
  13 listopada 2017

  Bardzo ciekawy tekst 🙂 Chętnie wzięłabym udział w takich warsztatach, gdybym tylko mogła 🙂

 • aleksandrapienkos
  13 listopada 2017

  Chociaz nie interesuje się aż tak modą, to z chęcią wzięłabym udzial w takich warsztatach. 🙂

 • august
  13 listopada 2017

  Dziennikarz modowy to fajna i lekka praca

 • Małgosia (GlamMam)
  13 listopada 2017

  Lubię poznawać kulisy różnych zawodów. Fajnie było się dowiedzieć czegoś z kompletnie innej dziedziny.

 • pięknie jest żyć
  13 listopada 2017

  Mimo, że to nie moja branża wybrałabym się nawet z czystej ciekawości, aby dowiedzieć się jak wygląda taka praca od kulis.

 • Artur Kierzek
  13 listopada 2017

  Wspaniałe zdjęcia 🙂 Pozdrawiam!

 • Angela
  14 listopada 2017

  Bardzo fajny post

 • Monika Zawiślak GrennEye
  14 listopada 2017

  Moda i dziennikarstwo to nie moje domeny. Moją pasją jest fotografia, sama korzystam z wszelkich możliwych warsztatów i z własnego doświadczenia wiem, jak poszerzają horyzonty. Widać, że warsztaty na któryś byłaś przydały Ci się. Pozdrawiam

 • Emily
  14 listopada 2017

  Ach, zazdroszczę. Studiuję dziennikarstwo, chętnie bym poznała i tę stronę 🙂

 • Rewelacyjny wpis, bardzo przydatny. A kolczyki skradły moje serce

 • Klaudia
  15 listopada 2017

  Niesamowity pomysł na warsztaty! Przeczytałam z przyjemnością, bo jest to dla mnie całkowicie nowy temat. Dziękuję za listę nazwisk osób, których teksty warto poczytać. Wybrałabym się na takie warsztaty z chęcią, bo uwielbiam się rozwijać i odkrywać nowe rzeczy.

 • Madame Blania
  16 listopada 2017

  Świetna sprawa… sama chętnie wzięłabym udział 😉

 • Almost Paradise
  17 listopada 2017

  Bardzo interesujące rady! Szczególnie te odnośnie opisywania pokazów

 • Pau Elegancka
  17 listopada 2017

  Super że tak profesjonalnie angażujesz się w swój rozwój. Sama z przyjemnością odwiedziłabym redakcje wysokich obcasów

 • Maja Chitro
  6 lutego 2018

  Bardzo mi miło, że znalazłam się w gronie wymienionych przez Panią dziennikarzy. Serdeczności, Maja Chitro

 • I’d like to thank you for the contributed article! It’s enjoyable, shiny and bright, just like the sun!

 • critical writer
  27 listopada 2018

  Thanks for your advice! I always worry when I don’t know where to start writing a post in my instagram.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: