Pod pretekstem (mody) to autorski cykl wywiadów Róży Augustyniak z wyjątkowymi, znanymi osobami – muzykami, reżyserami, dziennikarzami, ludźmi z obszaru kultury, sztuki, mediów i sportu. Róża traktuje modę, a raczej strój, jako wyjątkowo bliski człowiekowi konstrukt. Inspirując się doświadczeniami i związkami bohatera z ubiorem, dąży do poznania jego światopoglądu, doświadczeń które go kształtowały, młodzieńczych fascynacji (np. subkulturami i idolami), nawyków i rytuałów w życiu i pracy, tworząc tym samym mini-biografie swoich bohaterów, uwypuklając jak ważny w życiu każdego człowieka jest ubiór (bez względu na to ile uwagi ma ochotę mu poświęcać).

Większość rozmówców Róży wychowywała się w czasach, w których dostęp do wielu dóbr, w tym ubrań, był ograniczony. Sprawiło to, że nadali im oni szczególne znaczenie. Stanowiły one często obiekt ich pożądania, który usiłowali zdobyć lub wytworzyć samodzielnie (zakupy podczas wycieczek zagranicznych, ubrania dziedziczone po rodzeństwie czy farbowanie odzieży w garnkach). Często identyfikowali się z poszczególnymi subkulturami, naśladowali swoich idoli, bądź za wszelką cenę starali się szokować wyglądem, chcąc kontestować rzeczywistość.

W swoich rozmowach Róża oddaje głos często mężczyznom, ponieważ nie mieli oni dotychczas okazji do wypowiedzi na temat mody i ubrań na szerszym polu. Ten obszar pozostawał zarezerwowany głównie dla kobiet. Ubiór odzwierciedla jednak poczucie estetyki i upodobania każdego człowieka oraz dopełnia charakter.

Rozmówcami Róży byli dotychczas m.in.: Janusz Panasewicz, Piotr Rogucki, Wojciech Waglewski, Tadeusz Rolke, Jacek Poremba, Joanna Horodyńska, Maja Sablewska, Michał Piróg, Patrizia Gucci, Natalia Przybysz.

Róża Augustyniak i Piotr Rogucki